CRITICS CHOICE DOCUMENTARY AWARDS; SUMMER OF SOUL WINS

At the Critics Choice Documentary Awards, Summer of Soul took the top prize, along with all it was nominated for at the awards ceremony in Brooklyn Nov 14, 2021. First time director Ahmir “Questlove” Thompson’s documentary took all six categories  including best documentary. The film includes lost footage of the Harlem Cultural Festival back in 1969. It premiered at the Sundance Film Festival featuring Sly and the Family Stone, Stevie Wonder and Nina Simone along with others. It also won the first award of the night to start the evening off well for it with best first documentary feature film. It also took best archival documentary, best music documentary and best editing. It also took best director tied with Elizabeth Chai Vasarhelyi and Jimmy Chin for The Rescue, which also took best cinematography and best score.

The two leading films with the most nominations were Summer of Love and Ascension. 

Here's a list of the night:

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised) (Searchlight Pictures/Onyx Collective/Hulu) (WINNER)
Ascension (MTV Documentary Films)
Attica (Showtime)
Becoming Cousteau (Picturehouse/National Geographic Documentary Films)
The Crime of the Century (HBO Documentary Films)
A Crime on the Bayou (Augusta Films/Shout! Studios)
Flee (Neon/Participant)
Introducing, Selma Blair (Discovery+)
The Lost Leonardo (Sony Pictures Classics)
My Name is Pauli Murray (Amazon Studios)
Procession (Netflix)
The Rescue (National Geographic Documentary Films)

BEST DIRECTOR (TIE)

Elizabeth Chai Vasarhelyi and Jimmy Chin – The Rescue (National Geographic Documentary Films) (WINNER)
Ahmir “Questlove” Thompson – Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised) (Searchlight Pictures/Onyx Collective/Hulu) (WINNER)

Liz Garbus – Becoming Cousteau (Picturehouse/National Geographic Documentary Films)
Jessica Kingdon – Ascension (MTV Documentary Films)
Stanley Nelson and Traci A. Curry – Attica (Showtime)
Jonas Poher Rasmussen – Flee (Neon/Participant)
Edgar Wright – The Sparks Brothers (Focus Features)

BEST FIRST DOCUMENTARY FEATURE

Ahmir “Questlove” Thompson – Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised) (Searchlight Pictures/Onyx Collective/Hulu) (WINNER)
Jessica Beshir – Faya Dayi (Janus Films)
Rachel Fleit – Introducing, Selma Blair (Discovery+)
Todd Haynes – The Velvet Underground (Apple TV+)
Jessica Kingdon – Ascension (MTV Documentary Films)
Kristine Stolakis – Pray Away (Netflix)
Edgar Wright – The Sparks Brothers (Focus Features)

BEST CINEMATOGRAPHY

David Katznelson, Ian Seabrook and Picha Srisansanee – The Rescue(National Geographic Documentary Films) (WINNER)
Jessica Beshir – Faya Dayi (Janus Films)
Jonathan Griffith, Brett Lowell and Austin Siadak – The Alpinist (Roadside Attractions)
Jessica Kingdon and Nathan Truesdell – Ascension (MTV Documentary Films)
Nelson Hume and Alan Jacobsen – The Loneliest Whale: The Search for 52(Bleecker Street Media)
Emiliano Villanueva – A Cop Movie (Netflix)
Pete West – Puff: Wonders of the Reef (Netflix)

BEST EDITING

Joshua L. Pearson – Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised) (Searchlight Pictures/Onyx Collective/Hulu) (WINNER)
Francisco Bello, Matthew Heineman, Gabriel Rhodes and David Zieff – The First Wave (National Geographic Documentary Films)
Jeff Consiglio – LFG (HBO Max and CNN Films)
Bob Eisenhardt – The Rescue (National Geographic Documentary Films)
Affonso Gonçalves and Adam Kurnitz – The Velvet Underground (Apple TV+)
Jessica Kingdon – Ascension (MTV Documentary Films)
Julian Quantrill – The Real Charlie Chaplin (Showtime)

BEST NARRATION

Val (Amazon Studios) (WINNER)
Jack Kilmer, Narrator
Val Kilmer, Writer

9/11: Inside the President’s War Room (Apple TV+)
Jeff Daniels, Narrator

Becoming Cousteau (Picturehouse/National Geographic Documentary Films)
Vincent Cassel, Narrator
Mark Monroe and Pax Wassermann, Writers

The Crime of the Century (HBO Documentary Films)
Alex Gibney, Narrator & Writer

The Neutral Ground (PBS)
CJ Hunt, Narrator & Writer

The Real Charlie Chaplin (Showtime)
Pearl Mackie, Narrator
Oliver Kindeberg, Peter Middleton and James Spinney, Writers

The Year Earth Changed (Apple TV+)
David Attenborough, Narrator

BEST SCORE

Daniel Pemberton – The Rescue (National Geographic Documentary Films) (WINNER)
Jongnic Bontemps – My Name is Pauli Murray (Amazon Studios)
Dan Deacon – Ascension (MTV Documentary Films)
Alex Lasarenko and David Little – The Loneliest Whale: The Search for 52(Bleecker Street Media)
Cyrus Melchor – LFG (HBO/CNN)
Rachel Portman – Julia (Sony Pictures Classics)
Dirac Sea – Final Account (Focus Features)

BEST ARCHIVAL DOCUMENTARY

Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)(Searchlight Pictures/Onyx Collective/Hulu) (WINNER)
Becoming Cousteau (Picturehouse/National Geographic Documentary Films)
The Real Charlie Chaplin (Showtime)
The Real Right Stuff (Disney+)
Street Gang: How We Got to Sesame Street (HBO Documentary Films)
Val (Amazon Studios)
The Velvet Underground (Apple TV+)

BEST HISTORICAL OR BIOGRAPHICAL DOCUMENTARY

Val (Amazon Studios) (WINNER)
Attica (Showtime)
A Crime on the Bayou (Augusta Films/Shout! Studios)
Fauci (Magnolia Pictures/National Geographic Documentary Films)
Final Account (Focus Features)
Julia (Sony Pictures Classics)
My Name is Pauli Murray (Amazon Studios)
No Ordinary Man (Oscilloscope)

BEST MUSIC DOCUMENTARY

Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)(Searchlight Pictures/Onyx Collective/Hulu) (WINNER)
Billie Eilish: The World’s A Little Blurry (Apple TV+)
Bitchin’: The Sound and Fury of Rick James (Showtime)
Listening to Kenny G (HBO Documentary Films)
The Sparks Brothers (Focus Features)
Tina (HBO Documentary Films)
The Velvet Underground (Apple TV+)

BEST POLITICAL DOCUMENTARY

The Crime of the Century (HBO Documentary Films) (WINNER)
Enemies of the State (IFC Films)
Four Hours at the Capitol (HBO Documentary Films)
Influence (StoryScope, EyeSteelFilm)
Mayor Pete (Amazon Studios)
Missing in Brooks County (Giant Pictures)
Nasrin (Hulu)
Not Going Quietly (Greenwich Entertainment)

BEST SCIENCE/NATURE DOCUMENTARY

Becoming Cousteau (Picturehouse/National Geographic Documentary Films) (WINNER)
Fauci (National Geographic Documentary Films)
The First Wave (National Geographic Documentary Films)
The Loneliest Whale: The Search for 52 (Bleecker Street Media)
Playing with Sharks (National Geographic Documentary Films)
Puff: Wonders of the Reef (Netflix)
The Year Earth Changed (Apple TV+)

BEST SPORTS DOCUMENTARY

The Alpinist (Roadside Attractions)(WINNER)
Changing the Game (Hulu)
The Day Sports Stood Still (HBO)
Kevin Garnett: Anything is Possible (Showtime)
LFG (HBO Max/CNN Films)
Tiger (HBO)

BEST SHORT DOCUMENTARY

The Queen of Basketball (The New York Times)(WINNER)
Audible (Netflix)
Borat’s American Lockdown (Amazon Studios)
Camp Confidential: America’s Secret Nazis (Netflix)
Day of Rage: How Trump Supporters Took the U.S. Capitol (The New York Times)
The Doll (Jumping Ibex)
The Last Cruise (HBO Documentary Films)
Snowy (TIME Studios)

MOST COMPELLING LIVING SUBJECTS OF A DOCUMENTARY (HONOR)

Ady Barkan – Not Going Quietly (Greenwich Entertainment)
Selma Blair – Introducing, Selma Blair (Discovery+)
Pete Buttigieg – Mayor Pete (Amazon Studios)
Anthony Fauci – Fauci (Magnolia Pictures/National Geographic Documentary Films)
Ben Fong-Torres – Like a Rolling Stone: The Life and Times of Ben Fong-Torres(StudioLA.TV)
Val Kilmer – Val (Amazon Studios)
Ron and Russell Mael – The Sparks Brothers (Focus Features)
Rita Moreno – Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go For It (Roadside Attractions)
Valerie Taylor – Playing With Sharks: The Valerie Taylor Story (Disney+)

No Comments Yet.

Leave a comment